Ahşap Pergole
Ürün Modelleri - Özel İmalat ve Fiyat Bilgisi Uygun Fiyat Garantisi


Ahşap Pergole Modelleri ve Fiyatları


Ahşap Pergola Nedir?

Ahşap Pergola Nedir? --  Herkes müstakil bir evde oturmak ister. Kocaman bir bahçesinin olmasını, bahçesini sevdiği çiçeklerle süslemeyi ve vakit geçirmeyi ister.  Müstakil evin bahçesinde serinlemek, oturup keyif yapmak ve hobi bahçesine dönüştürüp toprakla uğraşmak düşüncesi insanları hep cezbetmiştir. Peki, ahşap pergola nedir? Ahşap pergolalar ülkemizde müstakil evlerde kendine yer edinen ve son derece hoş bir görüntü oluşturan bir yapı olarak karşımıza çıkmıştır. Daha sonraları parklarda, piknik alanlarında, sahillerde, yürüyüş yollarında, yürüme parkurlarında da kullanılmaya başlanmıştır.

Ahşap Pergola Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Son zamanlar sıklıkla peyzajlar da karşımıza çıkan bu yapı kompozit, ahşap ve metalden yapılıyor. Bir çatısı ve 4 kemerden oluşan genellikle kare ve dikdörtgen şeklinde olan bu yapı, özel dış mekân çerçeve yapısıdır. Bir nevi dış mekân mobilyası da diyebiliriz. Üst çatı ızgarası ister açık ister kapalı olarak yaptırılıp kullanılabilen bu yapı, genellikle asmaları desteklemek, altında ailecek vakit geçirmek ve serinlemek için yaptırılıyor. Ahşap pergolalar dış etkenlere karşı dirençli, ultraviyole ışınlarına dayanıklı ve kolay kolay tahrip olmayan boyalarla boyanır. Kısacası pergolalarda ışık ve neme uzun süre dayanabilen boyalar kullanılır. 4 yılda 1 kez boyanarak yenilenir. Ahşap pergola seçimi oldukça önemlidir. En önemli nokta ise pergola yapımına uygun ağaç kullanılmalıdır. Yanlış ağaç seçimi pergolanın ömrünü kısaltır. Pergola için en uygun ağaç türü karaçamdır. Yerine göre Rus çamı da kullanılmaktadır. En kaliteli ve en iyisini yaptırmak isterseniz de tik ağacı tavsiye edilmektedir.

Pergula Kelimesinin Tarihçesi

Pergola, İtalyanca da belirli bir yol boyunca yolun kenarlarına dikilmiş sütunların ya da direklerin çeşitli bitkilerle donatılmış gölgeli yürüyüş yoluna denir. Pergola Sözcüğünün kökeni, Latince saçak ve suyolu anlamına gelen pergula kelimesinden türemiştir.

Ahşap Pergola Kaplamaları Nelerdir?

Kiremit kaplama, Cam kapatma, Polikarbon kapama, Bardolin döşeme uygulamaları vardır. Tüm bunlar müşteri tercihine göre değişir. Kiremit altına ısı yalıtım uygulanır.

Ahşap Pergolada Emprenye Nedir? Emprenye Ne İşe Yarar?

Termit ve mantar gibi haşerelerin ağaca zarar vermesini önlemek ve ağacı korumak amacıyla emprenye işlemi uygulanır. Böylece bakım gerektirmeden uzun yıllar kullanılabilir. Emprenye; Ağaca kimyasal malzemelerin uygulanması işlemine denir. Bunun haricinde daldırma, fırçalama, vakum ve basınç gibi yöntemlerde kullanılır. Emprenyelerinde çeşitleri bulunmakla beraber müşterinin tercihine göre kullanılır. Bunlar; yağlı emprenye, suda çözünen emprenye ve organik çözücülü emprenyedir.

Kompozit Pergolalar Ne Amaçla Kullanılır?
Pergolaların ömrünü oldukça uzatmak ve daha az bakımla daha uzun süre kullanabilmek amacıyla yapılırken ham maddesinde kompozit kullanılarak yapılır. Kompozit pergolalar genellikle estetik açıdan güzel tasarımlardan yapılarak hoş bir görüntü yaratır. Kompozit pergolalar, genellikle içinde konforlu bir alan oluşturmak ve mahremiyete özen gösteren kişiler tercih eder.

Pergola ve Sundurma Yaptırmak İçin Ruhsat Gerekir mi?

Evlerinin bahçesine pergola ve sundurma yaptırmak isteyenler akıllarına ilk gelen soru ruhsat gerekip gerekmediğidir. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin “Yapı Ruhsatı Gerektirmeyen İnşa Faaliyetleri´´ başlığının 59. Maddesinde;
“Basit tamir ve tadiller, balkonlarda yapılan açılır kapanır katlanır cam panel uygulamaları, korkuluk, pergola, çardak/kameriye ve benzerlerinin yapımı ile bölme duvar, bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca, saçak, çatı ve benzeri elemanların tamiri ve pencere değişimi ruhsata tabi değildir.” Hükmü yer alır. Yargı kararlarında, pergola ve sundurmanın esas itibariyle ruhsata tabi olmadığı kabul edilmektedir. Ancak bazı durumlar da ruhsata tabi edilerek yıkım kararı ve para cezası çıkmaktadır.