Mutfak Dolapları
Ürün Modelleri - Özel İmalat ve Fiyat Bilgisi Uygun Fiyat Garantisi


Mutfak Dolapları Modelleri ve Fiyatları


Mutfak Dolapları

Evimizin en önemli köşelerinden biri olan mutfağımız, tasarımının rahatlığı ile hem yemek yapma keyfini hem de mutfakta geçirilen zamanın keyfini arttırmaktadır. Bu konforu sağlayan en önemli etmenlerden biri de mutfaktaki dolapların ne kadar kullanışlı olduğudur.

Mutfak Dolabı İmalatı


Mutfak dolabı evlerimizde genellikle kolay kolay değiştirilen kısımlardan değildir. Bu yüzden de mutfak dolabı tercih alırken çok iyi karar vermek gerekmektedir. Dolaysıyla karar vermeden önce çok iyi araştırma yapmalı ve mutlaka uzman görüşü almalısınız.

Mutfak dolabı imalatı
yaptırmadan önce, mutfak dolabında kullanılan malzemenin kalitesine de dikkat etmek gereklidir. Neme, sıcaklığa ve suya dayanaklı malzeme seçmek oldukça önemlidir. Bu özelliklere dikkat edilmediği takdirde, mutfak dolabı şişme veya çatlama yapabilmektedir.

Mutfak dolaplarının imalatında akrilik kapak pek kullanılmamaktaydı. Bunun sebebi de akrilik malzemenin çabuk çizilmesidir. Ancak teknolojinin gelişmesi ile akrilik kapaklarda yaşanan bu sıkıntının da önüne geçildi. Uzun süre rengini koruyan ve farklı renklerde kullanılan akrilik kapaklı dolaplar da son dönemlerde tercih edilmeye başlandı.

Mutfak dolabı imalatında tercih edilen diğer bir kapak da membran kapaklardır. Renk ve model olarak çok fazla seçenek sunan membran kapaklar ile ilgili en çok dikkat edilmesi gereken bu kapaklarda kullanılan malzemedir. Birinci sınıf malzeme kullanıldığında hiçbir sorun yaşanmayacak olsa da kalitesiz malzemeden üretilen membran kapaklar oldukça sıkıntılı sonuçlara sebep olabilmektedir.

Bu sebeple genellikle lake olarak tabir ettiğimiz mutfak dolapları tercih edilmektedir. Lake mutfak dolaplarında kullanılan ve MDF olarak adlandırılan malzeme özel bir boya ile boyandığı zaman neme, sıcaklığa ve suya dayanıklı hale gelir. Ayrıca lake dolaplar farklı renklerde de üretilebileceği için mutfağınıza da arzu ettiğiniz şıklığı katacaktır. Ayrıca, bu rengi değiştirmek istediğinizde de üst boya kazınarak kolaylıkla renk değişikliği gerçekleştirilebilir. Rengin dışında da arzu ettiğiniz tasarımlı mutfak dolabına sahip olmak, lake kapaklara kolaylıkla uygulanabilir.

Lake mutfak dolabı üzerinde uygulanan boyalar hem sararmaya karşı dirençli hem de temizlik açısından oldukça kullanışlıdır.

Mutfak Dolabının Ölçüsü Nasıl Alınır?


Mutfak dolabı ölçüsü
alabilmek uzmanlık gerektiren bir konudur. Mutfak dolabı ölçüsü alabilmek için genellikle en az 5 metrelik şerit metre veya lazer metre kullanılmaktadır. Köşe açıları için ise açı ölçerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Mutfaklarda en büyük problemlerden biri olan duvardaki ve zemindeki eğriliklerin tespit edilmesi için de su terazisi kullanılmaktadır. Tüm bu aletleri kullanarak mutfak dolabı ölçüsü almak, deneyim ve tecrübe gerektirmektedir.

Mutfak dolabı, ev sahibinin isteğine ya da mutfak alanının uygunluğuna göre L tipinde veya U tipinde olabilir. İmalat öncesinde zemin eğriliğinin kontrol edilmesi doğru imalat ölçüsünün alınması açısından önemlidir. Daha sonrasında ise mutfak dolaplarının kurulacağı duvarların arasındaki mesafe, eğer varsa pencerenin olduğu duvarın ölçüsü ve mutfak tezgahının bitirilmesinin planlandığı dış noktanın ölçüsünün alınması oldukça önemlidir.

Mutfak dolabı imalat ölçüsünü almadan önce röleve olarak tanımlayabileceğimiz mutfak alanının duvarlarını, kapı ve pencereleri yerlerini gösteren çizimlerin tamamlanması oldukça önemlidir. Bu çizimlerde, kapının ve pencerenin açılış yönünün de kontrol edilmesi gerekir. Pencere yükseklikleri ve pencerenin altından tezgâhın geçip geçmeyeceği gibi detaylar bu şekilde daha kolay belli olmaktadır.

Aynı zamanda sıklıkla atlanan ama aslında en önemli konulardan biri olan tezgâh yüksekliği ve dolayısıyla mutfak dolabı yüksekliğine dikkat çekmek isteriz. Kullanıcının veya ev sahiplerinin boyu, bu yüksekliğin belirlenmesinde önemli rol oynamalıdır. Kullanıcının bilinmediği durumlarda ise ortalama bir boy kullanılabilir.