İç Oda Kapıları
Ürün Modelleri - Özel İmalat ve Fiyat Bilgisi Uygun Fiyat Garantisi


İç Oda Kapısı Modelleri, İç Kapı Fiyatları


İç Mekân Kapıları Nasıl Olmalıdır?

İç Mekân Kapıları Nasıl Olmalıdır? – Evinizin dekorasyonunu yaparken dikkat edilen noktalar genellikle mobilyalar, perdeler ve halılar olmaktadır. Evini dekore ederken birçok insan bunları temel alıyor. Fakat evinizi bir bütün halinde düşünmeniz ve her detayını gözden geçirmeniz gerekiyor. Ufak bir gözden kaçma olduğunda aslında önemsiz gibi gözüken detaylar evinizin dekorunu bozuyor. Nasıl ki daha evinize girmeden ilk dikkat edilen evinizin dış kapısı yani çelik kapısıysa iç mekân kapılarına da o kadar dikkat edilmelidir. Evin dış kapısını hiç kimse alelade olmasını istemez. Sağlam olsun, hırsızlar kapıyı açamasın, evim güvende olsun istenir. Bunun için iç mekân kapıları da evinizin dekorunu tamamlayıcı unsurlardan olduğu için iyi seçilmelidir. Peki, İç mekân kapıları nasıl olmalıdır? Dikkat edilmesi gereken noktalar nedir? Bu soruları bilmeden iç mekân kapısı almaya gitmeyin.

İç Mekân Kapılarının Özellikleri


İç mekân kapıları, evinizdeki bütün odaları birbirinden ayıran en temel unsurdur. Bir odanızın kapısını kapattığınız da o oda da özgürce hareket edebilmenizi sağlayan iç mekân kapılarıdır. Odalardaki ses ve gürültüyü en az seviyeye indiren yine bu kapılardır. Böylece evde bulunan her fert yaşamlarını huzurlu bir şekilde sürdürebilecektir. Özellikle banyodaki istenmeyen seslerin duyulmasına ve rahatsız edici kokuların yayılmasının önüne geçen en önemli etkenlerden biridir. Mutfakta yapılan yemeklerden oluşan nemli hava ve kokuların diğer odalara yayılmasını da yine iç mekân kapıları önler. Kış mevsiminde odanın ısısının düşmesini engeller. Böylelikle evinizde ısı tasarrufu sağlanır. Bundan dolayı da dolaylı yoldan faturaların yükselmesini önler. Hepsinin yanında evinizin dizaynı ile bir bütün oluşturarak estetik bir görüntü sağlar.

İç Mekân Kapılarının Seçimi


İç mekân kapıları, evinizin dekorasyonunda önemli bir yer tutar. Bunun için evinizi dizayn ederken mutlaka iç mekan kapılarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Evinizdeki mobilyalarla, halılarla ilişki halinde olmalıdır. Bundan dolayı iç mekân kapılarının renkleri oldukça önemlidir. Bunun yanında eviniz küçük olsa bile açık renkte kapılar tercih ederek evinizin daha ferah ve geniş gözükmesini sağlayabilirsiniz. Cam desenli, Düz desenli ve hem cam hem de desenli kapılar mevcuttur. Hem cam hem de desenli kapılar sıklıkla tercih edilmese de yine de kullanılmaktadır. Yatak odası, çocuk odası, banyo ve tuvaletinizi dizayn ederken düz desenli kapılar tercih edilmelidir. Çünkü içeride bulun aile fertlerinin rahat hareket etmesi ve bazı istemeyen durumların oluşmamasını önler. Özellikle yatak odasının imalatında dikkat edilmelidir. Ne de olsa mahrem bölgedir. Cam kapılar ise koridorlar da pencere bulunmadığından buralarda kullanılarak içeriye ışık girmesini sağlar.

İç Mekân Kapılarında Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar


İç mekân kapıları, Türkiye genelinde baktığımızda genellikle ahşap kapıların daha çok tercih edildiğini görülmektedir. Temizliğinin kolay olması ve dayanıklı olması bu tercih sebebinin önemli unsurlarındandır. Buna rağmen pek çok iç mekân kapıları bulunmaktadır. Bunlar;

  • Ahşap kapı
  • Amerikan panel kapı
  • Çelik kapı
  • PVC kapı
  • Balkon kapıları

PVC Kapılar
PVC kapıları genellikle ucuz ve pratik olduğu için tercih edilir. Bunun yanında banyo ve tuvalet kapılarında kullanılır. Bunun sebebi ise kokunun yayılması önlemek amacıyla yapılmaktadır. Banyo ve tuvaletler de ahşap kapı kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Çünkü banyo ve tuvaletler de kapılar su ve neme maruz kaldığından çabuk tahrip olmaktadır.

Burada önemli bir not düşmek gerekirse;
Bütün kapılar aslında ahşaptır. Burada bilmemiz gereken püf nokta ahşap kapıların kaplamasıyla alakalıdır. Ahşap kapılar PVC, lake, melamin ve laminat olarak birçok teknikle kaplanabilir.

Amerikan Kapılar

Amerikan iç kapıları günümüzde oldukça yaygındır. Bunun temel sebebi dayanıklılığı ve ekonomik olmasıdır. Ayrıca çeşitliliği oldukça fazladır. Seri üretilir. İmalatı ve montajı kolaydır.

Lake kapılar
Lake kapılar ham MDF den üretilir. Bundan dolayı Lake kapılar boyanarak elde edilmektedir. Önce astar çekilir, sonra akrilik boya ile süslenir. Lake kapılar oldukça şık ve göze hoş geldiğinden sıklıkla tercih edilmektedir.