Mutfak Dolabı Modelleri

Mutfak Dolabı Modelleri

Mutfak, evde oldukça sık zaman geçirilen yerlerden biridir. Yemek yapmak ve yemek yemenin yanı sıra, aileler için birlikte olmak, birlikte zaman geçirmek ve paylaşım yapmak anlamına da gelmektedir. Ev ve aile için bu kadar önemli olan bu alanda kullanılan her malzeme de ayrı bir önem taşımaktadır. Mutfakta kullanılan parkeden, beyaz eşyalara; masadan aksesuar ürünlerine her bir nokta ayrı ayrı düşünülmektedir. Özellikle de mutfağın kendini en çok gösteren kısmı olan mutfak dolapları, çeşitli modelleri ile mutfağın en önemli parçalarından biridir.

Mutfak dolabı modelleri farklı şekillerde sınıflandırılarak alıcıların hizmetine sunulmaktadır. Şimdi farklı mutfak dolabı modellerini sizin için inceleyeceğiz.

Üretim Şekline Göre Mutfak Dolabı Modelleri

Mutfak dolabı modelleri
çeşitli şekillerde üretilebilmektedir. Piyasada satılan pek çok hazır mutfak dolabı modeli bulunmaktadır. Bunlar daha çok standart olarak üretilen ve modüler olarak tasarlanmış dolaplardır. Bu mutfak dolapları, modüler oldukları için hemen her mutfağa kolaylıkla uyabilir. Uymadığı durumlarda ise, basit işlemlerle uygun hale getirilebilir.

Hazır mutfak dolabı kullanmak, ev sahiplerine zaman açısından oldukça avantaj sağlamaktadır. Zaman açısından sıkıntısı olmayan ve mutfağından tamamen kendi zevkine göre tasarımlı bir mutfak dolabı kullanmak isteyenler ise özel üretim mutfak dolapları tercih etmektedirler. Bu tarz bir mutfak dolabının kullanılması ile arzu edilen tasarımda mutfak dolabı sahibi olmak oldukça kolay olacaktır.

Şekle Göre Mutfak Dolabı Modelleri


Mutfak olarak planlanan odanın şekli, mutfak dolabı modeli tercihinde de oldukça belirleyicidir. Mutfağın şekline göre L şeklinde, I şeklinde ve U şeklinde mutfak dolapları tasarlanabilir. Bu mutfak dolaplarının tasarımı, mutfağın uzun ya da kısa olması, mutfak kapısının açılma yönü ve mutfaktaki pencerelerin var olup olmamasına göre şekillenir. Elbette, kullanıcın ya da ev sahibinin tercihleri de hangi şekilde mutfak dolabı uygulanacağı konusunda oldukça belirleyicidir.

Mutfak dolaplarında tercih, mutfağın şekli ile alakalı olduğu kadar kullanıcıların ergonomisi ile de alakalıdır. Mutfak için en uygun olacak mutfak dolabının seçilmesi, elbette kullanıcının tercihlerine göre şekillenirken, uzman birinden de fikir alınması oldukça önemlidir. Günümüzde, mutfak dolabı imalatı yapanlar müşterilerini kaybetmemek adına, tamamen onların tercihlerine göre hareket etmektedir. Ancak bu durum uzun vadede sıkıntılara yok açabilmektedir. Halbuki ev sahibinin kendi alanında uzman biri ile yaptığı değerlendirme, uzun vadede en sağlıklı çözüm olacaktır.

Kullanılan Malzemeye Göre Mutfak Dolabı Modelleri

Mutfak dolabı modellerinde kullanılan malzeme, en önemli tercih kriterlerinden biri olmalıdır. Evin geri kalan kısmından farklı olarak, daha nemli, daha yüksek ısının olduğu ve suyla temasın sık olduğu bir alan olan mutfak için malzeme seçimi de bu durumun bilincinde olarak yapılmalıdır.

Mutfak dolaplarında ağırlıklı olarak, akrilik, membran ya da lake diye tabir edilen dolap kapakları kullanılmaktadır. Akrilik kapak özelliklerine bakacak olursak bu kapakların çabuk çizildiğine dair bir bilgi ile karşılaşırız. Ancak, bu durum yeni teknolojilerin gelişimi ile neredeyse tamamen ortadan kaldırılmıştır. Membran kapaklar ise kullanıcıya sonsuz sayıda renk ve model sunan bir mutfak kapağı çeşididir. Membran kapaklar ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken konu ise bu kapaklarda kullanılan malzemenin kalitesidir. Lake mutfak dolabı olarak adlandırdığımız mutfak dolap kapakları ise, üzerine uygulanan boya ile uzun süreli kullanıma imkân vermektedir. Ayrıca lake, temizlenmesi oldukça kolay bir malzeme olduğu için de mutfak dolaplarında oldukça sıklıkla tercih edilmektedir.

Evin en önemli kısımlarından biri olan mutfağımıza dolap yaptırmak istediğinizde, mutlaka yukarıda belirttiğimiz konuların göz önüne alınması oldukça önemlidir.
Tarih :  16 Ekim 2020 Cuma