Kapak Modelleri

Kapak Modelleri

Evlerimizin her bir köşesinde kullandığımız dolaplarımızdan beklentimiz son yıllarda işlevselliğin çok ötesine geçti. Artık hem tasarım olarak hem de renk olarak farklılık arıyoruz. Evimizde kullandığımız her ürünün kendi zevkimize uygun olarak özelleştirmek istiyoruz. Bunu sağlayan en önemli etmenlerden biri de gelişen teknoloji ile malzeme seçim şansımızın artması ve hali hazırda var olan malzemelerin yeni teknoloji yardımıyla farklı şekillerde kullanılabilmeleridir.

Kapaklarda Kullanılan Malzeme Seçimi


Evimizde kullandığımız dolap kapaklarında farklılaşabilmenin en önemli noktalarından biri kapaklarda kullanılan malzemelerdir. Ev içinde dolap kapaklarında kullanılabilecek olan malzemeleri ve bu malzemeler ile elde edilebilecek modelleri sizin için bir araya getirdik.

Membran kapaklar
suya ve neme oldukça dayanıklı malzemelerdir. Ayrıca sert darbelere de oldukça dayanıklı bir malzemedir. Bu özellikleri sebebiyle uzun süreli olarak kullanım imkânı sunmaktadır. Ekonomik olarak da avantajlı olan bu malzemede mat ve parlak renk seçenekleri ile tasarım olarak da avantaj sunmaktadır.

Membran kapaklar PVC veya PET folyo gibi malzemelerin MDF yüzeyine preslenmesiyle elde edilir. Sağlık açısından hiçbir zararı olmayan bu malzeme Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylıdır. Hem bu özelliği ile hem de daha önce bahsettiğimiz özellikleri ile özellikle mutfak dolapları modellerinde sıklıkla kullanılan bir malzemedir.

Lake Kapak Modelleri
yine sıklıkla tercih edilen kapak modellerinden biridir. Özellikle de modern tasarımlı mutfaklarda sıklıkla kullanılmaktadır. Lake dolapların en önemli özelliklerinden biri sahip olduğu geniş renk yelpazesidir. Böylece hem farklı mekanlarda kullanılabilir hem de arzu edilen tasarımlara kolaylıkla uyum sağlayabilir.
Lake malzeme olarak cilalanarak elde edilmektedir. Bu cila ile oldukça dayanıklı bir hale getirilen kapaklar, parlak yüzeyleri sayesinde de oldukça ilgi çekmektedirler. Hem dayanıklı hem kaliteli hem de fiyat bakımından da avantajlı olan lake kapak modelleri popülaritesini son yıllarda oldukça arttırmıştır.

Ahşap Kapak Modelleri
günümüzde eskiye oranla çok daha az kullanılmaktadır. Eski mutfaklarda sıklıkla görebildiğimiz ahşap kapak modelleri, doğal dokusu ile ön plana çıkmaktaydı. Dayanıklı ve sert yapısı ve uygun fiyat seçenekleri ile tercih edilebilecek olan ahşap kapak modelleri, uzun yıllar kullanım avantajı sunmaktadır.

Cam Kapak Modelleri
evinizin her bir köşesinde kullanılabilmektedir. Tasarım açısından oldukça şık bir görüntü elde etmenizi sağlayan cam kapaklar, normal camlardan farklı bir işlem ile üretilerek oldukça dayanıklı bir hale getirilirler. Yine de elbette diğer malzemelere göre özellikle de darbelere karşı daha az dayanıklıdır.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, teknolojideki yeni gelişmeler ile evlerimizin içinde kullanılabilecek olan dolap kapak modelleri oldukça farklılık göstermeye başlamıştır. Eskiden daha sınırlı özellikleri ile ve daha sınırlı tasarım seçenekleri ile bildiğimi malzemeler bile artık günümüzde neredeyse sınırsız olarak sunduğu seçenekler ile ön plana çıkmıştır.

Kapak Modeli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Evimiz için seçtiğimiz her bir eşya için farklı kriterlerimiz olabilir. Bazı ürünlerde sadece işlevsellik ararken, bazı ürünlerde ise tasarıma daha çok önem verebiliriz. Hem işlevselliğin hem de tasarımın ön planda olduğu dolap kapakları gibi kısımlarda ise dikkat edilmesi gereken başka noktaların da olduğunu unutmamak gereklidir.

Mutfak ve banyo gibi nem ve sıcaklığın oldukça fazla olduğu yerlerde malzeme seçimi de bu kriterler uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Ancak, yatak odası ya da salon gibi alanlarda bulunan eşyalarımız için tasarımı daha ön planda tutabiliriz.
Evimizin hangi köşesi için konuşuyor olursak olalım, iyi bir imalatçı ile çalıştığımızda, imalatçının da hem malzeme hem de model ile ilgili yönlendirmeleri uzun vadede en doğru sonuçları almak için oldukça önemlidir.

 

Tarih :  27 Ekim 2020 Salı