Lake Mutfak

Lake Mutfak

Mutfak dolapları imalatında tercih edilen lake bir boyama türüdür. Pürüzsüz parlak bir görünüm sağlaması istenilen mutfak dolap imalatı için tercih edilmektedir. Mutfak dolapları bir evde en çok dikkat çeken detayların başında gelmektedir. Ayrıca mutfakta geçirilen bol vakit sebebi ile de mutfak dolaplarının kullanışlı ve aynı zamanda estetik olması istenmektedir. Akrilik, membran gibi çeşitli malzemelerin yanı sıra mutfaklarda lake boyamada estetik açıdan tercih edilmektedir.

Akrilik Mi Lake Mi Tercih Edilmelidir


Mutfak dolabı modelleri
kullanılacak olan malzemeyi de etkilemektedir. Malzemelerin üretim şekillerinin izin verdiği tasarımlar farklıdır. Akrilik MDF üzerinde PVC yapıştırılması ile elde edilen bir üründür. Ancak lake bir boyama tekniğidir. Bu nedenle düz kapak tasarımlarında akrilik nispeten sınırlı renk seçenekleri ile çizilmez ve koruyucu bir özellik sunarken oyma ve işleme içeren tasarımlarda kullanıma uygun değildir. Lake oyma ve rustik tasarımlara sahip dolaplar için en iyi üretim şeklidir. Lake pürüzsüz parlaklık sunması sayesinde mutfak modelleri için mükemmel bir görünüm sağlar. Parlak, mat ya da ipeksi mat görünümde üretilebilmektedir.

Lake Renk Çeşitleri Nedir


Banyo dolabı imalatı
ve yatak odası imalatı ile mutfak dolaplarında önerilen lake boyama renk skalası oldukça geniştir. Boyama tekniği olduğu için lakede ara renklerin karıştırılması ve uygulanması istenilen rengin yakalanması daha kolaydır. Lake ile hiçbir renk sıkıntısı yaşanmaz. Ancak akrilik ve membran gibi PVC kaplamalarda üreticinin renk kartelasına bağlı kalma zorunluluğu vardır. Yine de bu modellerde de genel renklerle ilgili sorun yaşanmaz.

Lake Boyama Nedir ve Neden Lake Tercih Edilmelidir


Lake boyama 7 kat cilalama ve son katmanda polisaj uygulanmasını içeren bir boyama tekniğidir. Diğer cilalardan farklı olarak uygulanan polisaj işlemi pürüzsüz bir parlaklık elde edilmesini sağlar. Bu da daha doğal bir görünüm sunarak dalgalı görünümleri engeller. Birçok kişi için lake tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden birisi doğal bir görünüm sunmasıdır. PVC kaplamalarda yakından bakıldığında kaplama olduğu bilinmektedir. Ancak lake boyama ile malzemenin doğal halde olduğu hissi kolayca alınmaktadır. Ayrıca PVC kaplamalarda meydana gelen zamanla açılma sorunu lake boyamada yaşanmamaktadır. Lake boyama ile hazırlanmış olan mutfak dolaplarında kapaklarda ve dolapta meydana gelen darbeler zımpara ve yeniden boyama ile giderilirken membran gibi PVC kaplamalarda malzemenin değişmesi ile çözülmektedir. Bu artısı sayesinde ilerleyen zamanlarda lake dolapların yeniden boyanarak mutfak tasarımının yenilenmesine imkan sağlanmaktadır.

Lake Dolap Maliyet Açısından Daha Mı Uygun


Mobilya
imalatında, vestiyer imalatı ve mutfak dolabı imalatında kullanılan lake boyama işlemleri üretim sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Çünkü uygulanan astar ve kat kat boyamaların kuruma sürelerinin beklenmesi imalat sürecini uzatmaktadır. Bu da maliyetin daha fazla olması anlamına gelmektedir. İlk bakışta daha pahalı gibi duran lake boyama PVC kaplama ürünlere göre uzun vadede daha az tadilat gerektirmesi ve daha uzun kullanım ömrü ile kendisini amorti etmektedir. Membran mutfak dolaplarından zamanla membran kapak kenarlarında kalkma meydana gelebildiği için yenilenmesi gerekir. Ancak lake bu sürece dahil olmadığı için uzun vadede daha avantajlı fiyat seçeneği sunmaktadır.

Lake Boyama Sadece Mutfak Dolaplarında Mı Kullanılır


Membran banyo
, vestiyer ve mutfak dolapları yapılabildiği gibi lake boyama ile banyo dolapları, vestiyer imalatı, mutfak dolapları yapılabilmektedir. Yukarıda da bahsedildiği gibi kullanılacak malzemeyi belirlerken dikkat edilecek olan hususlardan biriside tasarımdır. Oyma ve işlemelere sahip tasarımlar olan her yerde en etkili çözüm MDF üzerine yapılan lake boyamadır. Sürgülü ray dolap mekanizmaları da mutfak dolaplarının maliyetine etki etmektedir. Ray mekanizma kalitesine göre maliyetleri değişmektedir.

Tarih :  27 Ekim 2020 Salı