Mutfak Dolabı Fiyatları

Mutfak Dolabı Fiyatları

Günümüzde herhangi bir ürünün fiyatını belirlemek oldukça zordur. Hem kalite hem de işçilik açısından neredeyse sonsuz bir seçeneğimizin olduğu bilinen bir gerçektir. Mutfak dolabı ile ilgili tercih yapılırken elbette ki fiyat önemli kriterlerden bir tanesidir. Ancak bu fiyatı belirleyen pek çok kriter olduğunu da göz ardı etmemek gerekmektedir.

Malzemenin Fiyat Üzerindeki Etkisi

Tüm üretimlerde olduğu gibi mutfak dolabında kullanılan malzemeler de mutfak dolabı fiyatı üzerinde oldukça etkilidir. Malzemenin kalitesi ve üretimde kullanılan malzemenin cinsi fiyata doğrudan etki göstermektedir.

Malzeme tüm ürünlerde olduğu gibi mutfak dolaplarında da en büyük masraf kalemidir. Bu noktada elbette ne kadar malzemenin kullanılacağı da fiyat açısından belirleyici olacaktır. Ev sahiplerinin model ve malzeme üzerindeki tercihler mutlaka üretici ile detaylı olarak görüşülmeli ve fiyat açısından ev sahibi açısından uygun bir noktaya getirilmesi için üretici de önerilerde bulunabilir. Örneğin eğer modelde malzemenin azaltılacağı bir nokta varsa bu mutlaka müşteri ile paylaşılmalıdır. Mutfağın şekline ve yerin uygunluğuna göre bazı kısımlarda mutfak dolabı yerine açık raf tercih edilerek, malzemenin yaratacağı fiyat artışından kaçınılabilir.

Mutfak dolabının kapaklarında farklı malzemeler kullanılabilir. Bu malzemeler, akrilik, membran veya MDF olabilir. Her bir malzemenin fiyatı kullanılan miktardan bağımsız olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin mutfak dolaplarında MDF tercih edildiğinde, fiyatın %20 daha fazla olmasını beklemek gerekecektir.

Yine mutfak dolaplarında kullanılan çekmece, çekmece rayları, menteşeler, eğer kullanılıyorsa amortisörler ve diğer mekanizmalar ve kapak kulpları da fiyatlar üzerinde oldukça etkilidir.

Malzemenin yanı sıra, mutfakta kullanılan aksesuar ve tezgâh da fiyatı belirleyen önemli faktörlerdendir. Mutfakta kullanılmak istenen aksesuarların kalitesi, cinsi ve miktarı da fiyat belirlenmesinde etkilidir.

Sadece malzeme seçimi için bile oldukça fazla araştırma yapmak ve pek çok konuda karar vermek gerekmektedir. İhtiyacın ve talebin doğru bir şekilde belirlenmesinin önemini bir kez daha görmüş olduk.

Fiyat çalışması çoğunlukla sadece ölçüye göre yapılmaktadır. Mutfak dolabı yaptırmak için fiyat alındığında genellikle sadece ölçüye göre bir değerlendirme yapılmakta ancak gerçek iş başladığında diğer tüm etkenlerin de devreye girmesi ile hayal kırıklıkları yaşanabilmektedir. Ayrıca farklı firmalardan fiyat alındığında aradaki uçurum, müşterileri oldukça rahatsız etmekte ve bunun tam olarak sebebi de çoğu zaman anlaşılamamaktadır. Bu durum hem firmalar arasındaki fiyat politikası farkından kaynaklanabileceği gibi, tüm saydığımız etkenlerin fiyata dahil edilip edilmemesinden de kaynaklanabilmektedir.

İşçiliğin Fiyat Üzerindeki Etkisi


Üretim söz konusu olduğunda, işçiliğin fiyat üzerindeki etkisi göz ardı edilemez bir gerçektir. Bu noktada mutfak dolaplarının üretiminin nasıl üretildiği de önem taşımaktadır.

Hazır olarak satılan ve seri üretim ile üretilen ürünlerin işçilik maliyeti daha düşük olacaktır. Ancak, özel üretim olan mutfak dolaplarının ya da el yapımı mutfak dolaplarının işçilik maliyetlerinin daha yüksek olacağı da tartışılmaz bir gerçektir. Bu noktada yine müşterinin ve kullanıcının tercihleri göz önünde bulundurulmalıdır ancak, yine bu noktada imalatçı firma uzmanının görüşü ve müşteriyi doğru yönlendirmesi oldukça önemlidir. Müşterinin ihtiyacı doğru anlaşılmalı, gerekli görülen yönlendirme de buna göre yapılmalıdır.

Evimizin en keyifli alanlarından biri olan ve belki de ailecek en çok zaman geçirdiğimiz yerlerden biri olan mutfağın konforu, sadece kadınlar açısından değil aslında evin tüm bireyleri için oldukça önemlidir. Fiyat konusu hemen herkes için oldukça önemli bir konu olduğundan mutfağınız için dolap seçimi yaparken konforunuzdan ödün vermeden en uygun çözümü bulmak için mutlaka üretici firma uzmanlarından destek almanızı öneririz.

Tarih :  16 Ekim 2020 Cuma