Raylı Dolaplar

Raylı Dolaplar

Yatak odası imalatı yaptırmak isteyenlerin son yıllarda en çok tercih ettiği modeller raylı dolaplardır. Çünkü kapakların yanal hareket etmesi odalardaki yer sorunlarına büyük ölçüde çözüm olmaktadır. Eksenel hareket ile açılan dolaplarda kapak boyutu kadar bir alanın kullanım için boş bırakılması gerekmektedir. Önüne koyulabilecek her türlü maniya kullanıma engel teşkil eder. Raylı dolap modelleri bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Raylı dolaplar kullanım kolaylığı ile Mutfak dolabı modelleri, vestiyer imalatı ve banyo dolabı imalatı gibi çeşitli alanlarda da tercih edilmektedir.

Raylı Dolaplar Neden Bu Kadar Çok Tercih Ediliyor


Raylı dolap sistemlerinin çok tercih edilmesinde iki etken bulunuyor. Birincisi estetik görünüm ikincisi etkin kullanım. Raylı dolaplar yek pare tüm boy kapakları sayesinde çok estetik bir çözüm sunmaktadır. Bu sayede kullanıldıkları yerde bir ferahlık hissettirmektedir. Karmaşadan uzak sadece çözümlere imkan sağlamaktadır. Raylı dolaplarda genel olarak 3 kapı ve kapılardan birisinde boy aynası tercih edilmektedir. Boy aynasının tüm dolap boyunda olması da tercih edilmesinde rol oynayan önemli faktörlerden birisidir. Mutfak dolap imalatı ve banyo dolabı imalatı yapan bir firma olarak raylı dolap sistemlerinin mutfak ve banyolarda da gardroplarda olduğu kadar sık tercih edildiğini söylememiz gerekir.

Raylı Sistem Mekanizmaları Maliyeti Çok Mu Yükseltir


Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Burada kullanılan dolap malzemesinin ve mekanizma sisteminin önemi büyüktür. Raylı dolap mekanizmaları kaliteleri ve taşıma kapasiteleri açısından sınıflara ayrılmaktadır. Hafif malzemeden yapılan kapaklarda ağır malzemeler için tasarlanmış raylarla monte etmek gereksiz olarak maliyeti arttırmanıza neden olacaktır. Bunun yerine uygun olarak üretilmiş ray mekanizmalarını tercih etmek ise tasarımın ihtiyacı karşılarken maliyetin yükselmesini engelleyecektir.

Raylı Dolap İmalatında Hangi Malzeme Kullanılır


En çok merak edilen konulardan biriside budur. Raylı dolaplar için özel bir üretim malzemesi mi gerekir? Aslında cevap çok basit olarak hayır şeklinde verilebilir. Ancak biraz detaylandırırsak. Raylı sistemlerde önemli parametlerden birisi kapak ağırlığıdır. Bu nedenle birçok yerde MDF yerine sunta kapaklar görebilirsiniz. Ancak bu hafif malzeme seçme zorunluluğu olduğu anlamına gelmez. Ağır malzemelerden yapılan kapakları taşıyabilecek kapasiteye sahip ray sistemleri ile her malzemeden sürgülü ray dolap yapılmasına imkan sağlanmaktadır. Bu nedenle tercihinizi yaparken zevklerinizi ve bütçenizi ön plana almanız yeterli olacaktır.

Akrilik Kapak Özellikleri Nelerdir ve Bakımı Nasıl Yapılır


Raylı dolaplarda çok tercih edilen Akrilik kapaklar MDF üzerinde PVC katmanının tutkal ile yapıştırılması ile elde edilen bir Mdflam türüdür. Akrilik malzeme kullanılması sayesinde daha pürüzsüz bir parlaklık sunmaktadır. Parlaklığın yanı sıra MDF kaplaması olan akrilik pvc malzeme mdfnin ömrünü uzatacak ve dayanıklılığını arttıracaktır. Akrilik kapaklar sadece mdf üzerine kaplama yapılarak üretilmektedir. Renk seçenekleri ise üreticinin kartelası ile sınırlıdır. Akrilik kapaklarda bakım yapmak ise oldukça kolaydır. Kir tutmaz yapısı sayesinde nemli bez ile kolayca temizlenmekte ve günlük temizlik malzemeleri temizliği için yeterli olmaktadır.

Raylı Dolap Kimler İçin Daha Uygundur


Raylı dolap sistemleri kolay bir şekilde kapakların açılma imkanını sağlamaktadır. En büyük avantajı kullanım kolaylığıdır. Bu nedenle mutfak modelleri için olduğu gibi raylı dolaplar kullanımda kolaylık isteyen herkes için uygundur. Sürgülü ray dolaplar membran kapak, akrilik kapak, lake kapak gibi çeşitli malzemelere kolay uygulanabildiği içinde her türlü malzemeden dolap isteyenlere de çözüm sunmaktadır. Mobilya imalatında kullanılan tüm malzemeler ile raylı dolap imalatı yapmak mümkündür. Raylı dolap fiyatları için imalatçınızdan fiyat teklifi almayı ve diğer imalatçılar ile kıyaslamayı unutmayın.

Tarih :  27 Ekim 2020 Salı